Запрацював принцип єдиного вікна

Запрацював принцип єдиного вікна

розміщено в: Матеріали | 0

Із 1 серпня поточного року впроваджено в дію систему “Єдине вікно”, яка передбачає створення єдиної електронної бази даних. Вона дозволяє різним службам контролю та митницям в автоматичному режимі обмінюватись інформацією про вантаж, що переміщується через державний кордон України та про результати державного контролю.

Механізм її роботи визначає Порядок інформаційного обміну між органами доходів і зборів, іншими державними органами та підпри­ємствами за принципом єдиного вікна з використанням електронних засобів передачі інформації, затверджений постановою КМУ від 25.05.2016 р N5364 (далі – Порядок N5364).

Для повноцінного ж функціонування системи Мінфін наказом від 25.07.2016 р. N5657 за­твердив переліки:

  • 192 місць митного оформлення товарів, в яких застосовується Порядок N5364
  • 47 пунктів пропуску через державний кордон України, в яких функціонують комплекси для здійснення автоматизованого контро­лю за переміщенням радіоактивних речовин та ядерних матеріалів
  • документів, які необхідно подати відповідному контролюючому органу для завершення ветеринарно-санітарного, екологічного та фітосанітарного контролю. Серед таких документів, зокрема, згада­но міжнародний ветеринарний сертифікат, сертифікат якості, товар- но-транспортну накладну, контракт (договір) на поставку товарів, рахунок-фактуру (іт/оісе, ассоипі тощо).

Однією з переваг застосування системи “Єдине вікно” є суттєве прискорення здійснення зовнішньоекономічних операцій. Наприклад, при імпорті товарів в Україну контролюючі органи мають всього чо­тири години на прийняття рішення щодо здійснення відповідного виду контролю. Якщо впродовж чотирьох годин система його не отримує, вона автоматично вважає контроль пройденим. Тобто за­стосовується принцип мовчазної згоди.

У разі вивезення товарів за межі митної території України упо­вноважена особа митниці має прийняти відповідне рішення щодо експорту товарів (про завершення контролю чи відмову в цьому, про необхідність проведення огляду товарів та відбору зразків тощо) і внести його до системи протягом 24 робочих годин із моменту отри­мання електронного повідомлення й сканованих документів, які не­обхідні для здійснення відповідного виду державного контролю. Знов-таки в разі неотримання рішення протягом відведеного часу система автоматично “вирішує”, що відповідний контроль здійснено. А це й буде підставою для завершення митного контролю та митного оформлення експортних товарів.

Що важливо, документи та відомості, що вноситимуться підпри­ємствами до інформаційної системи у вигляді сканованих копій, ма­ють зберігатися ними не менш як 1095 днів.

Світовий досвід впровадження приципу “Єдиного вікна” на митниці представлено в рамках проекту “Сильніше разом!” 

edyne_vikno_infogr

 

За даними бюллетеню "Огляд цін українського та світового товарних ринків" №8/2016

Думки читачів